Zájezd do Olešnice ...

Zájezd byl zaměřen na zajímavá muzea či sbírkové expozice s cílem částečně vynahradit zájemcům o výlety zrušené jarní akce.
Prvním cílem bylo soukromé muzeum veteránů v obci Olešnice – v jedné hale a pod venkovním přístřeškem vystavuje jeho majitel zajímavé motocykly a osobní vozidla převážně tuzemské výroby. Návštěvníci jsou seznamováni se zvláštností exponátů prostřednictvím asi 20 minutového videa a v kanceláři (pokladně) muzea bylo možno získat či zakoupit řadu upomínkových předmětů.
Další zastávkou bylo Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích. Zajímavý je samotný objekt muzea svým originálním vzhledem i historií svého vzniku, neméně zajímavé jsou i jednotlivé exponáty, vztahující se k topografii = mapování. Zahrnují mapy a katastrální plány nejrůznějšího druhu a určení od nejstarších z 16. století až po současnost, geodetické přístroje nejrůznějších druhů a typů, ale zejména velkou plastickou mapu Moravy a Slezska, vytvořenou zřejmě někdy na přelomu 19. a 20. století. Zážitkem také bylo sledovat velmi poutavý a informacemi přímo nabytý výklad pana Vykydala.
Poslední zastávkou bylo muzeum zemědělských strojů v Boskovicích, v jehož sbírce jsou především traktory a lokomobily z první poloviny 20. století – návštěvníkům střední a starší generace mnohdy připomínají jejich mládí a dobu prožitou na vesnici … Tam jsme naopak odborný výklad postrádali, protože průvodce byl nahrazen bohužel pouze prodavačem lístků …
 
Účastníkům zájezdu přálo i počasí – byl to asi na dlouhou dobu poslední slunečný a teplý den podzimu … :-)