Zájezd do Mikulova vyvrcholil ...

Ale od začátku - po celý den nám přálo příjemné počasí, zájemci se podívali do expozic zámku i do jeho sklepení na proslavený obří sud a také se prošli městem. Dokonce jsem v zastoupení všech vyšlápl i na kopeček, abych zdokumentoval jeho zajímavosti i pro ty, kdož se zájezdu účastnit nemohli, ač chtěli.
V odpoledních hodinách jsme se přesunuli k blízké jeskyni Turold, o které se málo ví a ještě méně lidí ji navštívilo, protože je poměrně hluboce členitá (schodů nahoru a dolů je opravdu hodně) a je využívána i jako zimoviště několika druhů netopýrů (asi tři poslední vrápenci se nenechali vyrušit ani naší přítomností a výkladem průvodce a uživali si poslední chvíle zimního spánku zavěšeni nad našimi hlavami). Rozsáhlejší úpravy přírodního povrchu cest a schodů by jim mohlo využívání jeskyňních prostor významně narušit.
To vše a ještě mnohem více zajímavostí o jeskyni, jejím vzniku i objevování a úpravách nám řekl náš průvodce, jeden z jeskyňářů a, jak vyplynulo z hovoru, dokonce i bývalý hasič.
U východu nás vyprovodil upozorněním, že nás kromě jednoho schodu směrem dolů venku čeká i úder teplým vzduchem - nás tam ale čekalo mnohem větší překvapení.
Na louce za východem z jeskyně totiž byl houf asi deseti koní různé velikosti (jeden byl opravdu velký - na některých snímcích je částečně vidět i s jezdkyní), barvy i vystrojení, kolem nichž se pohybovali kromě dvou jezdců především mladé jezdkyně. Všechny byly velmi přívětivé a nejenže dovolili si koně pohladit, ale pomohly překonat ostych a obavy i těm, kdož ještě neměly možnost být tak blízko koní - a tak si je některé ze seniorek asi poprvé v životě z tak těsné blízkosti prohlédly a opravdu pohladily ...
Byla to skupinka majitelů a jezdců koní ze Zlínska, kteří si takovým způsobem dělají výlety, aby nejezdili stále po stejných trasách - naloží koně do vozíků, v autech s vozíky za sebou někam vyrazí a tam si to ze sedel koní prohlédnou ...
Náhoda tomu přála, že si udělali přestávku právě ve chvíli našeho výstupu z jeskyně - takhle bych to určitě nezorganizoval ... :-)