​Registrace k očkování proti nemoci COVID-19

Registrace k očkování proti nemoci COVID-19 (aktualizace k 22. 11. 2021)
 
Vážení Vinohraďané,
od ledna probíhá v České republice registrace k očkování proti nemoci Covid-19. Registrovat se můžete níže uvedenými způsoby, v případě nejasností můžete kontaktovat přímo naši radnici a s registrací k očkování vám rádi pomůžeme. Můžete se nechat očkovat i zcela bez registrace a to například v očkovacím centru v OC Olympia. 
Od 20. září bude možná aplikace třetí dávky očkování pro občany starší 60 let a další ohrožené skupiny. Registrace bude možná na níže uvedených místech případně u praktického lékaře.
 
Registrace po telefonu
Nejsnazší varianta je registrace po telefonu přes celostátní linku 1221. Linka je bezplatná a jedná se o nejbezpečnější a nejrychlejší variantu registrace.
 
Registrace po internetu
Registrace probíhá online na stránkách Ministerstva zdravotnictví registrace.mzcr.cz
 
Registrace u praktického lékaře
Od prvního března probíhá registrace nově i u praktických lékařů. U lékařů se zpravidla můžete registrovat telefonicky nebo během osobní návštěvy, očkování pak proběhne přímo v ordinaci vašeho lékaře.
Seznam praktických lékařů provádějících očkování naleznete v interkativní mapě zde: https://app.corpismaps.com/maps/b0563bf9-6857-4172-8ba4-a43c37ce4d65


Registrace pro imobilní
Registrace pro imobilní občany, kteří nemůžou opustit svůj domov, probíhá na čísle 771 135 452. Linka funguje v pracovní dny od 8 do 12 a od 13 do 15 hodin. Kapacita této služby je omezená, v případě snížené pohyblivosti doporučujeme využít Senior bus, který vás na místo očkování může dopravit. Objednávky senior busu probíhají na čísle 731 518 348 (pracovní dny 7:00 - 15:00, cena za dopravu je 50 Kč).
  
Očkování bez registrace
Od července je možné využít očkovací místa bez registrace. V těchto centrech není potřeba řešit rezervaci předem, můžete přijít kdykoliv v provozních hodninách, vakcína vám bude aplikována ihned. V Brně probíhá očkování v OC Olympia od pondělí do neděle od 10:00 do 20:00 a v bývalé restauraci Bohéma v přízemních prostorách Janáčkova divadla, denně od 12:00 do 20:00.

Mgr. Tomáš Pokorný, místostarosta
 

Preventivní posilovací dávka

Koho se přeočkování týká

Přeočkování 3. dávkou je možné pro osoby, které mají nejméně 6 měsíců po aplikaci 1. dávky u jednodávkové vakcíny (Janssen), nebo 2. dávky u ostatních vakcín. 

Nezáleží tedy na věku, zaměstnání, či zdravotním stavu.

Posilovací dávka se primárně doporučuje osobám s poruchami imunity, chronickými onemocněními a osobám starším 60 let. Dále zdravotníkům a zaměstnancům zařízení sociální péče. Dostupné budou posilovací dávky i pro všechny ostatní, kteří chtějí zvýšit svou ochranu proti covidu-19. 

Kdy přeočkování začne

Posilovací dávky je možné podávat od 20. září 2021, vakcína je dobrovolná, hrazená zdravotní pojišťovnou. 

Jak bude přeočkování probíhat

V den, kdy vám uplyne doba 6 měsíců od poslední dávky očkování, obdržíte zvací SMS nebo e-mail ve znění: CPOJ 32xx28xx22 se muze registrovat na posilujici davku ockovani proti Covid-19. Kontaktujte praktickeho lekare nebo se registrujte na crs.mzcr.cz. 

Podaní posilovací dávky (respektive dostavení se na místo, kde vám dávku podají) bude poté možné následujícími způsoby.

1. Registrace na očkovací místo (přes Centrální rezervační systém)

Od 20. září je možné se k přeočkování zaregistrovat. Registrovat se lze na REGISTRACE.MZCR.CZ a registrace probíhá stejně, jako u předchozích dávek. Zadáte telefonní číslo (prioritně to, přes které jste stahovali certifikát, nebo se na něj předtím registrovali) a vyčkáte na PIN1 poslaný SMS. Po jeho obdržení vyplníte své údaje - kromě telefonního čísla, také číslo pojištěnce, jméno a příjmení. Zbytek údajů se automaticky dovyplní, dojde k tzv. ztotožnění. Systém pozná, že jste se již před min. 6 měsíci nechali očkovat a můžete dostat další dávku. Vybrat si budete moci očkovací místo, dokončíte registraci a vyčkáte na PIN2, kterým se poté přihlásíte na rezervaci termínu posilující dávky (na REZERVACE.MZCR.CZ). 

2. Praktičtí lékaři 

Je možné se na podání 3. dávky od 20. září domluvit samostatně se svým praktickým lékařem. 

3. Očkovací místa bez nutnosti předchozí registrace

Využít můžete i tato místa (jejich seznam najdete pomocí filtru "Bez registrace a rezervace" na ockoreport.uzis.cz), kde vám posilovací dávku podají, pokud u vás uplynulo min. 6 měsíců od podání vakcíny Janssen, nebo 2. dávky u ostatních vakcín.

4. Telefonicky na Lince 1221

Čím bude přeočkováváno

mRNA vakcínami, tzn. vakcínami Comirnaty (Pfizer/BioNTech) a Spikevax (Moderna). Jiné vakcíny k přeočkování využívány nebudou. Tzn. i osoba, která byla očkována např. vakcínou Vaxzevria (AstraZeneca), bude přeočkována jednou z mRNA vakcín.

Osoby, které dostaly první dvě dávky vakcíny Comirnaty, budou prioritně přeočkováni opět vakcínou Comirnaty.

Platnost očkovacího certifikátu

Nebyla nijak upravena, tzn. certifikát je platný 14 dnů po 1. dávce u jednodávkové vakcíny (Janssen), nebo po 2. dávce u ostatních vakcín. Dle této platnosti se orientuje také aplikace Tečka. Jen pokud jedete do zahraničí, zjistěte si podmínky uznávání očkování v dané zemi, např. na Dovolená 2021.

V aplikaci Tečka se vám zobrazí i záznam o posilovací dávce.

Proč se nechat očkovat posilovací dávkou?

Je prokázáno, že po očkování dochází po určité době k postupnému poklesu účinnosti ochrany a tedy k vyšší pravděpodobnosti nákazy u očkovaného jedince. Tímto poklesem ochrany jsou nejvíce a dříve než ostatní ohroženy starší osoby a osoby s poruchou imunity nebo chronickým onemocněním (typické i pro jiná očkování). Posilující dávka významně zvýší ochranu proti nákaze a to intenzivněji a rychleji než předchozí dávky očkování.

Podání posilující dávky velmi rychle posílí ochranu i proti novým variantám koronaviru (např. delta), které v době vývoje očkovacích látek nebyly známy, avšak aktuálně se ve světě šíří. Hladina protilátek není ekvivalentem ochrany očkováním.